Lazer Epilasyon

Merkezimizde FDA ve CE onaylı Cynosure Alexandrite Lazer sistemi ve Nd-Yag sistemi kullanılmaktadır. Açık tenli kişiler için Alexandrite sistemini, koyu tenli veya bronzlaşmış kişiler için ise Nd-Yag sistemini tercih etmekteyiz.  Hiçbir lazer epilasyon sistemi beyaz, kızıl ve ya çok açık tüylerde sonuç vermemektedir.  Bu gibi durumlarda uygulanacak tek yöntem iğneli epilasyondur.

Lazer sürecinde öncelikle lazer epilasyon uygulanacak bölge temizlenir. Bu bölgede ki uzun kıllar kısaltılarak lazer uygulaması için uygun boya getirilir. Tüylerin cımbızla tutulabilecek uzunlukta olması lazer için yeterlidir. Daha sonra ise lazer epilasyon cihazı uygulama alanının rengine, tüylerin kalınlığına ve rengine göre ayarlanır. Daha sonra ise tüylenme olan bölge taranır.  Kullanılan lazer ışının dalga boyuna uygun olan gözlük kullanılması zorunludur. Ayrıca, cildin üst tabakasını korumak için özel soğutucu sistemler kullanılmasında büyük fayda vardır.


Tarama işlemi ten rengine ve kıl rengine en uygun olan lazer epilasyon cihazı ile yapılır. Tarama işlemi lazer epilasyon yapılan bölgedeki kıl yoğunluğuna ve şekline göre birkaç dakika veya birkaç saat sürmektedir. Lazer epilasyondan sonra cilt üzerinde, birkaç saat içerisinde geçmek üzere hafif bir güneş yanığına benzeyen bir yanma hissi oluşabilir.


Seans süreleri genelde 15 dakika ile 45 dakika arasında geçmekte ve seans aralıkları ( lazer epilasyona gelme aralığı) 4 ile 8 hafta olarak değişmektedir. Lazer epilasyon uygulaması bitmesi için gereken seans sayısı da ortalama 6-10 seans arasıdır.  Bu sayı kılların farklı evrelerde olmasından dolayı değişiklik gösterir. Tedavi esnasında tüylerin büyüme aşamaları olan anajen, katojen veya telojen fazda olması tedavi açısından önemlidir. Bilindiğinin tersine lazer epilasyon uygulaması hem kısa sürmekte, hem de kısa zamanda istenen sonuca ulaşılmaktadır.

 

Lazer epilasyon uygulaması için en ideal aday açık ten renkli ve koyu kıla sahip kişilerdir. Bu kişilerin kılların tamamen bitmesi diğer kişilere oranla daha kısa sürer. Orta ten rengi koyu kıl türüne sahip kişilerde de başarı yüksektir. Açık ten rengi ve açık kıl rengine sahip kişilerde ise başarı oranı daha düşüktür. Fakat, koyu ten rengi beyaz veya gri kıl rengine sahip kişilerde ise sonuç almak mümkün değildir.

 

Lazer epilasyon ile ilgili bazı şeyler yanlış bilinmektedir.

*Lazer epilasyon sadece kadınlara yapılan bir işlem değildir.

*Lazer epilasyon acılı bir işlem değildir.

*Lazer epilasyon sadece yüz bölgesine uygulanmamaktadır.

*Biten tüyler beş sene sonra tekrar çıkmamaktadır.

LAZER EPİLASYON YÖNTEMLERİ HAKKINDA AYRINTILI BİLGİ İÇİN tıklayınız

LAZER EPİLASYON ÖNCESİ

Lazer Epilasyon yapılacak bölgede ki kıllara son 20 gün içerisinde cımbız ve ağda ile müdahale edilmemiş olması gerekir.

Uygulama yapılacak alanda ki kıllara sarartma ya da boyama işlemleri yapılmamış olmalıdır.

Lazer yapılacak bölge temiz olmalı, uygulama yapılacak bölgede makyaj olmamalıdır.

Uygulama yaptıracak kişi güneş ya da solaryumdan bronzlaşmamış olmalıdır.

Eğer kişi tüylerin uzunluğundan rahatsız oluyor ise, vücut bölgesinde ki tüyleri jilet veya makas ile, yüz bölgesini ise makas ile kısaltabilir.

LAZER EPİLASYON SONRASI

Lazer Epilasyon sonrası en az 2 gün güneş ışınına maruz kalınmamalıdır. Özellikle güneşli günlerde, yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu kullanılmasını tavsiye ederiz.

Lazer Epilasyon uygulaması sonrası kişinin hassasiyetine bağlı olarak, 1 saat ile birkaç gün arasında kızarıklık olması normaldir. Bazı kişilerde ise uygulama yapılan bölgede hafif kızarıklık veya nadiren kabuklanma oluşabilir.

Epilasyon uygulanan bölgede ki kıllar 10 gün içerisinde dökülür. Dökülmeyen kıllar için 15 gün sonra ücretsiz kontrol seansı yapılır. Bu süreden sonra yapılacak kontrol seansları kılın oluşum evresini etkileyip sonuç alınmasını engeller. Bu sebeple, belirli bir zaman geçtikten sonra tedavi süreci bozulmaması için kontrol seansına alamamaktayız.

Lazer epilasyon uygulamasından sonra ki bir hafta boyunca cildi tahriş edici uygulamalar (peeling, kese…) yapılmamalıdır.

Her bir lazer epilasyon seanslarında tüy oranınız %15 - %20 arası azalır. Lazer epilasyon seanslarına sürekli devam ettiğinizde istediğiniz sonuca kısa sürede ulaşırsınız. İyi sonuç alabilmeniz için seans zamanlarını geçirmemeniz gerekir.

LAZER EPİLASYON SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

Lazer epilasyon uygulaması çok fazla bakım gerektiren bir uygulama değildir. Fakat seans aralıkları ve sonrasında size söylenenleri dikkatli şekilde uygulamanızı tavsiye ederiz. Çünkü size verilen tavsiyeler ile oluşabilecek komplikasyonlar minimum düzeye indirilir.

Lazer epilasyon uygulamasından hemen sonra cilt üzerinde hafif kızarıklık ve kabarıklık olması normal bir durumdur. Uygulama yapılmış bölgede güneş yanığına benzer hafif bir şişlik olabilir. Özellikle bu şişlik kıl kökleri etrafında gözükür.  Çoğu kişide bu kızarıklık birkaç saat içerisinde geçmektedir. Çok enderde olsa bazı kişilerde bu durum bir iki gün sürebilmektedir. Uygulama sonrasında kişinin sosyal hayatını etkileyecek herhangi bir durum meydana gelmez. 

Uygulama sonrası oluşan kızarıklıktan rahatsız olursanız bundan kurtulmak için soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Birkaç dakikalık buz kompresi sizi rahatlatacaktır.

Doktorunuzun önereceği nemlendirici krem uygulaması ise cildin kendini yenilemesinde yardımcı olacaktır. Özellikle seans aralıklarında kullanılacak krem ile cilt bir sonra ki seansa kendini hazırlar. Çoğu kişide antibakteriyel krem gerekmiyor olsa bile lazer uygulanan bölgeye kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Lazer epilasyon uygulamasından sonraki birkaç gün boyunca uygulama yapılan alana traş yapmaktan kaçınmak gerekir.  Traş işlemine ancak uygulamadan 4 gün sonra başlanabilir. Fakat lazer epilasyon seansları boyunca ağda, cımbız, ip gibi yöntemler kullanılmamalıdır.

Uygulama yapılan bölgeyi temizlemek için hafif, içerisinde alkol olmayan ve cildi kurutmayan ürünler kullanmak gereklidir.

Lazer sonrası kesinlikle güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalınmamalıdır. Bronzlaşma ile derinin doğal rengi değişir. Lazer epilasyon uygulaması yapılırken kıllanma olan bölgede ki deri üzerine lazer atışı yapılır. Deri lazer ışınını çekerek kıl köküne ulaştırır. Ne kadar enerjinin emileceği ise derinin rengi tarafından belirlenir.  Bronz ten normalden çok daha fazla lazer ışınını çeker. Bu nedenle uygulama yapılan bölgede yanma ya da lekelenme gerçekleşmesi büyük ihtimaldir. Yanma oluşmasını önlemek için lazer uygulamasında düşük dozaj kullanılır. Bu ise uygulamanın etkisini azaltarak kıl kökünün lazer ışınından etkilenmesini önler.

Uygulamadan 15 gün sonra yapılacak kontrol seansı ile kılların ve cildin lazere verdiği tepki gözlemlenir, seansta etkilenmeyen kıllara yeniden uygulama yapılır ve bir sonra ki seansınızın ne zaman yapılacağına karar verilir.

LAZER EPİLASYON UYGULAMA BÖLGELERİ için tıklayınız

SONUCUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLER için tıklayınız

LAZER EPİLASYON SONRASI BRONZLAŞMA:

Lazer epilasyon yaptırdıktan sonra ki 1 ay boyunca bronzlaşmak ya da otobronz kremler kullanmak sakıncalıdır. Uygulama yapılmış bölge hassas olacağından güneş ışınlarından daha kolay etkilenmesi ve uygulama yapılan bölgede lekelenme oluşması mümkündür. Bu nedenle uygulama sonrası 1 ay boyunca yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu kullanılmasını tavsiye ediyoruz.

SIKÇA SORULAN SORULAR:Nasıl Uygulanıyor?

Uygulama üç basamaklı yumuşak bir süreçten oluşuyor. İlk önce tedavi edilecek alan temizleniyor. Sonra bu bölgedeki uzun kıllar kısaltılıyor ve yaklaşık 2 santimlik mesafeden saniyede 2 atış yapılarak her atışta 1,5 santimlik daire şeklinde bir alan taranıyor. Enerji deriden geçip tüy folikülündeki pigment tarafından emiliyor. Saniyeden daha kısa sürede tüm tedavi edilen tüy folikülleri etkisiz hale getiriliyor. Tedavi edilecek alanın genişliğine balı olarak tedavi birkaç dakikadan bir saate kadar sürebiliyor. Tedaviden sonra, en fazla bir birkaç gün içinde tüyler kendiliğinden dökülüyor.Ardından hemen normal aktivitelere dönülebiliyor. Tedavinin hemen sonrasında oluşan kızarıklık ve kıl etrafında oluşan kabarıklar , 1 – 2 saatte kaybolacaktır.

Bu Sistem Güvenli midir ?

Evet. Üretilen enerji bir ışıktır. Cilde zarar vermeden geçerek kıl köküne ulaşan bu ışık, vücutta herhangi bir artık bırakmaz. Ayrıca herhangi bir kanserojen etkisi yoktur. Lazer epilasyonun güvenilirliği ve tesiri, Amerikan gıda ve ilaç dairesi FDA (Food and Drag Association) tarafından 1997 yılında onaylanmıştırLenf, ter, yağ, süt bezleri ve üreme organlarına bir etkisi yoktur.

Hangi Bölgelere Lazer Epilasyon Uygulaması Yapılabilmektedir ?

Hemen hemen vücudun bütün bölgelerine lazer epilasyon uygulaması yapılabilmektedir.

Tipik Bir Seans Ne Kadar Sürer?

İşleminin süresi bölgeye göre değişiklik gösterir, yüz bölgelerinde 10 – 15 dakika , vücudun sırt ve bacak gibi geniş alanlarında 1 saat civarında olmaktadır. Epilasyonun neticesi kişiye ve uygulanan bölgeye değişiklik göstermektedir. Seans sayısı ortalama 5 ile 7 seans arasında değişmektedir.

Seans Sayısındaki Farkların Nedeni Nedir?

Gerekli tedavi seansı sayısı, kıl büyümesinin yoğunluğuna ve yerine bağli olarak çeşitlilik gösterir. Vücut kıllarının yaklaşık %30'u normal olarak büyüme fazında bulunur. Geri kalanı uykudadır, henüz daha geri aşamalardadır ve ışığı ememez. Her tedavi seansında büyümekte olan kılların %60-95'i temizlenebilir.

Uygulama Esnasında Acı Hissediliyor mu ?

Tedavi süreci hemen hemen tamamen ağrısız ve acısızdır. Derinin üst yüzeyinde (epidermis) bulunan hücreler ısınarak dermişi ısıtır. Derinin korunması amacıyla uygulanan soğuk hava akımı ağrı hissini azaltmaktadır. Çoğu hasta minimal düzeyde bir rahatsızlık hisseder, ancak bu rahatsızlık hissi de hafif bir yanma sızlama ya da karıncalanma hissinden öte bir şey değildir.

Yan Etkileri Var mıdır?

Lazer epilasyon uygulamasının herhangi bir kalıcı bir yan etkisi yoktur.

Uygulama Öncesinde Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Uygulama bölgesinde, 20 gün önceden başlamak kaydıyla cımbız, ağda ve kıl dökücü krem gibi köke etki eden metotlar kullanılmamalıdır. Ayrıca aynı şekilde güneş ışığından ve bronzlaşmadan da kaçınılmalıdır.

Lazer Epilasyon Uygulamasınde Erkek ve Bayan Arasında Ne Gibi Farklar Var?

Erkeklerin kıl kökleri bayanlara oranla daha kalın olduğundan, erkeklerde lazer epilasyon daha başarılı sonuç verebilir. Uygulama açısından herhangi bir fark yoktur.