Kimyasal Peeling

Peeling, cildi canlandırmak amacıyla uygulanan kimyasal maddelerle cildin hasarlı üst kısmının "soyulması" işlemidir.  Temel prensip cildin kimyasal olarak soyulması ve yerine yeni taze cilt hücrelerinin çıkmasına zemin hazırlayarak cildi gençleştirmektir. 
Bu tedavide deriye, yüzeysel tabakaların ayrılmasına ve soyulmasına neden olan kimyasal bir asit uygulanır. Glikolik asit günümüzde kullanılan en yaygın yüzeysel peeling ajanıdır. Glikolik asit yöntemi ile derinin epidermis tabakası parsiyel olarak kaldırılarak (bu soyma işlemi gözle farkedilmez. Yani herhengi bir pullanma oluşmaz.)hücrelerin kendilerini yenilemeleri ve cildin canlanması sağlanmaktadır.Bu yöntem derin peeling yöntemlerine nazaran daha kontrollü olarak cildi yeniler.

Güneş, yanık ve herediter faktörlerin deride oluşturduğu kırışıklar, güneşe ve yaşa bağlı lekeler, karaciğer lekeleri, çiller, kanser potansiyeli taşıyan kabuklu kızarıklık veya yüzdeki koyu renkli lekeler, melazma denilen hormonal veya gebelik lekeleri peeling ile düzeltilebilir hatta iyileştirilebilir. Aktif aknede iyileşmeye ve akne izlerinde düzelmeye yardımcıdır. Deride oluşturulan soyulmanın ardından yeni deri gelir ve yeni gelen cildin dokusu ve rengi daha düzgün, daha homojendir.  Bu şekilde daha parlak, genç, temiz bir cilt görünümü kazanılır. Bu şekilde cilt adeta yeniden hayat kazanır.
       
Derideki gevşeme ve sarkmalar düzeltilemez. Peeling işlemi yüz gerdirme, kaş kaldırma işlemlerinin yerini tutmaz veya gözkapağı düşüklüğünü gidermede etkili değildir. Derin çukurlarda bir dereceye kadar yardımcı olabilmekte, küçük çukurlar ve izlerde ise çok etkilidir.
       
Yüz, boyun, göğüs, eller ve kollara doktorun seçimi ve hastanın derisinin durumuna göre bir asit solisyonu seçilerek uygulanabilir. Deri, yağlarından arındırıldıktan sonra tedavi alanına uygulama yapılır. Prosedürü uygularken birçok hasta acı duygusunu takip eden en az beş on dakika arasında sıcaklık hisseder. İşlem sonrası normal günlük yaşama dönülebilir. 

Cildi derinlemesine temizleyen bu bakım, güneşin sebep olduğu hasarın ciltten atılmasını sağlar; ince çizgiler, eşitsiz cilt tonu, kuruluk, pul pul dökülme gibi peeling uygulamaları sonrası iltihaplı ve iltihapsız akne lezyonlarında azalma olduğu klinik olarak onaylanmıştır. Tüm cilt tipleri için uygun olan bu bakım zamanı dar olan kişiler için de çabuk bir çözümdür.
       
Peelingin derinliğine bağlı olarak hafif veya güneş yanığı benzeri reaksiyon oluşur. Yüzeysel tipte 1-5 gün süren kızarıklık, hafif soyulmalar olur. Derin tiplerde ödem ve deride gerginlik yanı sıra kahverengi bir tabaka oluşumu olağandır; bu tabaka 7-10 günde soyulur.  Ortalama peeling seans sayısı 6-7 dir fakat yapılma amacına ve hastaya bağlı olarak bu sayı değişebilir.


PEELİNG İŞLEMİ SONRASINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİ:

Oluşabilen kabuklar soyulmamalıdır.

Hekim tarafından önerilen nemlendirici preparatlar kullanılmalıdır.

Peeling uygulamasını takiben güneşten korunma çok önemlidir.