Kavitasyon

Kavitasyon ses dalgaları ile yağları parçalayan bir yöntemdir. Bu yöntemde düşük frekanslı ultrasonik başlıklar yardımıyla doku altında ki yağ hücrelerine ses dalgaları verilerek yağ hücrelerinin hücre duvarı zedelenir ve hücre içi sıvı köpükleşerek lenf damarlarından idrar yoluyla vücuttan dışarı atılması amaçlanır.

Bazı sistemlerde bulunan elektroporasyon akımlar bu yöntemin etkisini arttıran önemli bir unsurdur. Elektroporasyon iğneli mezoterapi uygulamalarına etkili ve acısız bir alternatiftir. Amaç, aktif ürünlerin bileşenlerini mikro porlarda geçici açılım sağlanarak cildin dış katmanlarından ve takiben hücre zarlarından nüfuz ettirilmesi işlemidir.

Seanslar Nasıl Uygulanır?

Seans birkaç aksiyondan oluşur. Birinci aksiyon, jel ile ultrason uygulamasıdır. Selülit karşıtı veya sıkılaştırıcı jel kullanılarak elektroporasyon aksiyonu ultrason ile kombine edilir ya da ikinci aksiyon olarak uygulanabilir. Son olarak, hücreler arası ortamda serbest kalan yağların vücuttan atılmasını hızlandıran lenfatik drenaj aksiyonu uygulanmalıdır.

Kaç Seans Gereklidir?

Problemin yoğunluğuna, dercesine ve alanın büyüklüğüne göre değişmekle birlikte haftada 1 veya 2 kez olmak üzere 7 seans yeterli olacaktır.

Seans Süresi Nedir?

Genel olarak 30 dakika ultrason ve elektroporasyon aksiyonları(ister kombine ister ayrı ayrı) sürmekte ve 20 dakika lenfatik dreanj için ayrılmalıdır.

Kavitasyon Tek Başına Yapılan Bir İşlem midir?

Hayır. Kavitasyonu takiben uygulama bölgesinde tahrip edilen adipoz dokuların drenajı için en kuvvetli sistem olan pressoterapi 20 dakika olarak yapılarak seans sona erdirilir.

Erkeklere de Bu Sistemden  Yapılabilir mi?

Erkeklere uygulama rahatça yapılabilir. Bu sistemde erkek, kadın ayrımı yoktur.

Sonuçları Görmek İçin Ne Kadar Süre Geçmelidir?

Kavitasyon uygulamalarında tek bir seansta bile kişinin katabolizmasına (vücudun yıkım işlemleri) bağlı olarak uygulama yapılan bölgede 2 cm ile 10 cm kadar incelme görülebilinir. Hastanın seanstan önce uygulama yapılacak alanın ölçüleri alınır ve seanstan sonra ölçü alınan bölgelerden tekrar ölçü alınarak kişinin bir seansta kaç cm inceldiği belirlenir.Gözle görülür sonuçları da 15. günden itibaren gözlenebilmektedir.

Güvenli midir?

Evet. Ultrason ve elektroporasyon kombinasyonu uygulama protokellerine sadık kalındığı ve uygun olmayan hastalar üzerinde uygulanmadığı sürece tamamen invasif olmayan, ağrısız ve güvenli bir metottur.

Kavitasyon kimlere uygulanamaz?

Hamilelik

Uygulama bölgesinde enfeksiyon ve lezyonlar bulunması

Yüksek tansiyon, koroner kalp hastalığı, diyabet, kan koagülasyon disfonksiyon rahatsızlığı

Uygulama bölgesinde Neoplastik dokular

Uygulama bölgesinde metelik protezler

Ciddi varisler, kısa süre öncesinde flebit veya tromboflebit

Metal piercing yakınları

Ciddi kas lezyonları

Sempatetik ganglia