Botox

Botox (Botulinum toksini), Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Botox, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile sinirlerin ulaştığı organlar arasındaki iletimi durdurarak etkisini gösterir. Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını yada tamamen kaybolmasını sağlar.

Botox’un etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır.Uygulanan hastalarda baş ağrısı ve migrene de iyi geldiği tesadüf olarak tespit edilmiştir.

Plastik cerrahi alanında ise genellikle göz çevresi ve alında ortaya çıkan mimik kırışıklıkları botox yöntemi ile kısa sürede yok edilmektedir. Ayrıca konuşurken ortaya çıkan dudak çevresi kırışıklıkları ile boyun bölgesi kırışıklıklarına da etkilidir. Botox’un kaş kenarlarını yukarı kaldıran bir etki yapması ve kaş düşüklüğü olan kişilerde bu problemin düzeltilmesini de sağlaması bir diğer avantajıdır.

Botox tedavileri en fazla 10-15 dk. sürer. Uygulama sırasında önemli bir şişlik ve kızarma oluşmaz ve kişi hemen günlük aktivitelerine dönebilir. Çok küçük miktarda ilaçlar çok küçük iğnelerle verildiğinden rahatsızlık hissi çok az olur. Botoxun çevresindeki kaslara dağılmaması için Botox uygulanmış bölgenin ovuşturulmaması da gerekir. Toksin çok düşük miktarlarda enjekte edildiği için, sağlık üzerinde ciddi bir yan etkisi yoktur. Enjeksiyon sırasında hastaların yarısında hafif yanma meydana gelir. Nadiren enjeksiyon alanında morarma olabilir. Bu durum özellikle Aspirin alanlarda görülür

Tedavinin sonuçları 3-7 gün sonra ortaya çıkar. Tedavi her hastada değişmekle birlikte 4-6 ay kadar etkili olmakta ve sonrasında tekrarlamak gerekmektedir. İlk uygulamada 4-6 ay kadar kalıcı olan botox etkileri bir kaç uygulamadan sonra 8 aya kadar uzayabilmektedir.

Botox , ayrıca avuç içleri ve koltuk altlarında aşırı terleme olan hastalarda da etkili olarak kullanılmaktadır. Botox, ter bezlerine uygulandığında, ter bezleri ile sinir uçları arasındaki iletim de durdurularak ter bezlerinin çalışması azaltılabilir. Vücudun en çok terleyen bölgeleri, avuç içleri ve koltuk altı bölgesidir. Aşırı terleme ve buna bağlı ter kokusu şikayeti olan kişilerin terleyen bölgelerine botox uygulandığında şikayetlerinde düzelme sağlanır.

Botox Hangi Sorunları Giderir?

* Çatık kaşlı bir görünüme neden olan,iki kaş arasındaki dikey çizgileri düzeltir. 
* Alındaki yatay çizgileri hafifletir.
* Zamanla düşen kaşların kalkmasını sağlar. Böylece göz kapakları açılır ve gerilir, göz altındaki torbalar azalır.
* Gözlerin kenarındaki,kaz ayağı denilen kırışıklıkları düzeltir.
* Yaşımız ilerledikçe aşağı doğru kıvrılan burunları kaldırmak ve kenarında oluşabilen çizgileri gidermek için kullanılır.
* Boyundaki çizgileri germek için uygulanır.
* Üst diş etlerinin görünmesini önlemek için kullanılır.
* Dudak kenarlarını yukarı kaldırmak için yararlanılır.
* Bazı hallerde dudak üstünde oluşan dikey çizgileri giderebilir.
* Yine bazı durumlarda dudak kenarlarından çeneye doğru inen çizgilere uygulanır.
* Çenede oluşan çukurlukları gidermek veya şekilsizleşen çene biçimini düzeltmekte kullanılır.
* Dekolte (göğüsteki) çizgileri gerginleştirir.