Akupunktur

Günümüzde batı kültürlerinin çoğunda “alternatif tıp” olarak adlandırılan Akupunktur, aslında 5000 yılı aşkın süredir uygulanan bir tedavi yöntemidir. Basitçe tanımlamak gerekirse, Akupunktur, vücudun fizyolojik işleyişini etkilemesi amacıyla, vücut yüzeyine çok ince iğnelerin batırılması işlemidir.   Bu tedavi metodunun temeli; vücutta tam bir enerji dengesinin sağlanmasına yönelik, Enerji Akışı'nın Düzeltilmesi İlkesi' ne dayanmaktadır.

Akupunktur tedavisi ne kadar sürer,hangi sıklıkla uygulanır?
Bir seans ortalama 20 dakika sürer. Bazı durumlarda 40-60 dakika kadar uzatılabilir. Seans sıklığı, hastalığına göre her gün, haftada 2-3 kez veya haftalık ve aylık şeklinde değişir. Bazı durumlarda ise, her sene belli dönemlerde birkaç seans uygulamak gerekebilir.

Akupunktur iğnesi acı verir mi? 
Bir çok kişinin merak ettiği ve endişelendiği bir durumdur, ama akupunktur neredeyse ağrısız bir tedavi yöntemidir. İğneler son derece incedir ve genellikle hastaların çoğu, onca endişeye rağmen iğneleri çok az hissettikleri için şaşırırlar. İğne batırılırken çok hafif bir sinek ısırığı hissi ve sonrasında iğne bölgesinde hafif bir ısınma veya ağırlık hissi ya da uyuşma normaldir ve iğne çıkarılınca ortadan kalkar.

Akupunktur hangi tür hastalıklarında kullanılır?
Akupunktur bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Başta şişmanlık, sigara bağımlılığı, boyun fıtığı, bel fıtığı, siyatik, migren, fasiyal paralizi-yüz felci, trigeminal nevralji, sinüzit, alerjik rinit-saman nezlesi, mide ve bağırsak şikayetlerini tedavi etmektedir.

Akupunkturun yan etkisi var mı?
Hayır. Çünkü dışardan herhangi bir ilaç veya kimyasal madde verilmez. Akupunktur vücutta ki bulunan ilaçları ve hormonları harekete geçirerek hastalıkları tedavi etmektedir.

Akupunkturun etkisi psikolojik mi?
Hayır.  Akupunktur’un etkileri laboratuar ortamında kanıtlanmıştır. Ayrıca küçük çocuklarda ve veterinerler tarafından hayvanlarda uygulanan akupunktur tedavisinde iyi sonuçlar alınmıştır ki bu hasta gruplarında bir psikolojik etkinlik  olması söz konusu olamaz.

Akupunktur nasıl insanları zayıflatır?

Akupunktur diyet yapmayı kolaylaştıran bir tedavi yöntemidir. Akupunktur sayesinde diyet çok rahat yapılabilir. Akupunktur hipotalamusta ki bulunan iştah merkezini etkileyerek hastanın iştahını düzenler ve hasta çok az yemekle doyar. Akupunktur mide asit salgısını azalttığı için diyet sırasında hastanın mide kazıntısı ve mide yanması gibi sorunları olmaz.  Diyet sırasında halsizliği ve bitkinliği önler. Üstelik akupunktur hastaya enerji verir. Diyet sırasında hasta kendini daha dinç hisseder. Metabolizma hızını düzenler. Akupunktur tedavisi gören hasta,kendi kendine yaptığı diyetlerden daha kolay kilo vermeyi başarır.  Akupunktur serotonin ve endorfin seviyeyi artırarak diyet sırasında kişiye huzur verir ve sedasyon sağlar. Böylece diyet yapan kişi yemek yeme zevkinin kısıtlamasından dolayı huzursuz ve sinirli olmaz.

Akupunkturla kilo kaybı yağ dokudan mı yoksa kas dokudan mı olur?
Akupunkturla zayıflayanlarda eğer sağlıklı beslenmeye dayalı diyet listesi verilirse kilo kaybı yağ kitleden olur (kas dokudan değil). Bunun kanıtı da var. Özel bir tartı ile vücut analizi yapılmakta, vücudun yağ oranı, kas ve su oranları ölçülür. İlk  tedaviye başladığımız zaman vücudun yağ oranına, kas ve su oranına bakılır, sonra zayıfladıkça bu verilere tekrar tekrar bakılır ve sonuç olarak yağ dokusunun eridiğini somut olarak görebiliriz.

Akupunkturla beraber spor yapmak şart mı?
Eğer akupunkturla beraber spor yapılırsa kilo vermemiz hızlanır ve aynı zamanda kilo verirken vücut kendini daha hızlı toparlar ve sarkmalar ciddi boyutta önlenir. Kalori harcamak ve yağların yakılmasını sağlamak için en azından 45 dakika-1 saat arası egzersiz yapmalıyız. Daha kısa süreli egzersizler ancak kasların yorulmasına sebep olur. Egzersiz aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır.

Akupunkturu bıraktıktan sonra veya akupunktur tedavisi bittikten sonra verdiğim kiloların 2 katını geri alıyormuşum? Bu söylentiler doğru mu?
Akupunktur zayıflama tedavisi bittikten sonra veya herhangi bir sebebe bağlı akupunktur tedavisi sonlanmadan bırakılırsa verdiğiniz kiloları geri almazsınız. İdeal kiloya ulaştıktan sonra sporu bırakırsak, gereğinden fazla miktarda yemek yersek, düzensiz beslenmeye başlarsak  ve öğün atlamaya başlarsak önceki kilolara tekrar döneriz. Bu nedenle tavsiyemiz sporu ömür boyu düzenli olarak haftada en az 2-3 kez ve 1 saat süreyle yapmak ve sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı olarak kabul etmek ve uygulamak  olacak.

Akupunktur güvenli bir tedavi metodu mudur?
Dünya Sağlık Örgütü’nün yayınladığı raporlara göre, akupunktur yan etkisi olmayan bir metottur. Akupunktur konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, bu tedavi yöntemini uygulayan  merkezlerin güvenirliğidir.